Za co se v každé redakci (asi) stydí

Za co se v každé redakci (asi) stydí

Tento článek by se taky mohl jmenovat „Jak napsat titulek a dát ruce pryč od tématu“. Představme si hypotetického čtenáře, který netuší, že drží v rukou české noviny. Dříve nebo později by nepochybně nabyl dojmu, že se v nich píše o nějakém cizím národě, který s námi vlastně nemá nic společného.

To ne my, to Češi!

Článků o Češích najdeme každý den v novinách desítky, ovšem jejich autoři mezi ně zřejmě nepatří. A tak sice hlava nehlava píšou o Češích, ale jako by se od nich (totiž od nás) chtěli za každou cenu distancovat.

Ono v mnoha případech by to bylo i pochopitelné, přece jenom jsme národ, který se v rámci světa těší nemálu ne zrovna příznivých prvenství (legendární je například naše láska k pivu nebo výskyt rakoviny tlustého střeva).
Takže se samozřejmě nedočteme o tom, že se moc nezajímáme o své zdraví a 63% z nás vidí migraci jako jeden z hlavních problémů EU. Kdepak, místo toho jsou to „nějací“ Češi, kdo má žalostné zdravotní znalosti (mimochodem, zajímavý pojem) a taky z celé EU nejnegativnější postoj k migrantům.

Ovšem univerzální titulkoví Češi se postupně stali takovým koloritem, že se k tomuto výrazu novináři uchylují dokonce i při popisu situace, která Čechy (nebo snad nás?) zobrazuje v relativně příznivém světle.

Třeba takhle: Češi jdou do sebe. Studují etikety, zajímají se o superpotraviny a třetina z nich sportuje, jak nedávno uvedl Český rozhlas.

Všimněte si, že nepřipadá v úvahu zpráva následujícího znění: „Jdeme do sebe. Studujeme etikety, zajímáme se o superpotraviny a třetina z nás sportuje.“

Co z toho vyplývá? Kdo je pyšný na to, že je Čech, ten ať raději nezkouší psát titulky.

A na závěr ještě jeden postřeh – Lidové noviny přinesly v lednu rozhovor s režisérem Jiřím Strachem (Anděl Páně). Na titulní straně jej inzerovaly přesně podle výše zmíněného vzoru: Češi a Anděl Páně.
Jiří Strach ale ví, že – ať se nám to líbí, nebo ne – jsme to my, „tihleti Češi“. A tak v rozhovoru říká: „Nejsme národ, který už pánaboha nepotřebuje“.
Ne že bych se považovala za nějakého vlastence, ale přesto je mi to docela sympatické.

One thought on “Za co se v každé redakci (asi) stydí

  1. Dobrý den , milý vtipný jAKOZERNALU!
    Konečně jsem našla článek , který mi mluví z duše ! Současné vyjadřování a to nejen v novinách ale ve všech mediích mluví jasnou řečí:
    My ( elity ) My ( „Celebrity“) a pak dlouho nic a nakonec nějací Češi.
    Jsem zvědavá co Vás příště zaujme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *